środa, 21 stycznia 2009


J.Gaarder, K. Hagerup „Magiczna biblioteka Bibbi Bokken”

Kolejna lektura obowiązkowa dla maniaków czytelnictwa.
Zaczynam zadawać sobie pytanie jakim cudem po pięcioletnim kursie historii literatury polskiej i światowej, przeprawie z największymi gigantami słowa, odczuwam potrzebę sięgania po takie właśnie książki. Odpowiedź mogłaby brzmieć: A dlaczego nie? Możliwość swobodnego, nieskrępowanego wybory lektury uświadomiła mi, że biblioteki gromadzą w sobie całe złoża książek, które równie mocno pobudzają do refleksji…
Tajemniczej Bibbi Bokken wypada z torebki list, w którym jest mowa o nie wydanej jeszcze, a już odnalezionej w antykwariacie książce. Dwoje nastolatków wszczyna poszukiwania tajemniczej książki a potem całej biblioteki. Berit zakrada się nawet do domu Bokken, ale mimo tego, iż znosi ona całe paczki literatury, nie odnajduje w nim żadnej książki… Fabuła powieści, splątana i coraz bardziej fantastyczna, oddaje nam zupełnie racjonalne zakończenie. Ani treści ani zakończenia nie będę zdradzać tym, którzy dopiero połkną książkę. A połyka się ją jednym tchem. Zupełnie zapominając, że jest przecież adresowana do młodzieży, stąd nieco schematyzmu, dydaktyzmu, łatwych do przewidzenia rozwiązań.
Interesująca jest narracja: najpierw powieść w listach wymienianych w pamiętniku miedzy zaprzyjaźnionym kuzynostwem, w drugiej zaś części narracja przeplatana relacjami dwóch głównych bohaterów, tak że następuje sympatyczne zetknięcie dwóch punktów oglądu sytuacji. Aż korci aby zdradzić coś niecoś.
No i przede wszystkim ta płynąca z powieści wiara w niezwykłą moc pisanego słowa, w wielką wartość kultury. Książka jest zresztą pięknym dialogiem z literaturą norweską, autorzy wpletli w fabułę fragmenty twórczości norweskich pisarzy.
Ulubiony cytat: „Książka to jakby nie tylko słowa, czy obrazki na papierze, lecz także wszystkie myśli, które rodzą się w mojej głowie w trakcie czytania.”

6 komentarzy:

 1. Witam serdecznie:)
  Oczywiście proszę dodać link do mnie - to bardzo miła propozycja. A ja dodam Księgogród u siebie:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ..."wszystkie myśli, które rodzą się w mojej głowie w trakcie czytania" - oto sedno każdej dobrej lektury. Pozdrawiamy nowy książkowy blog! i obiecujemy zaglądać :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za miły wpis i dodaję do polecanych:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. powodzenia życzę w recenzjowaniu i pozdrawiam:)Bardzo ciepłe kolorki

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Gaardera ! Jak narazie to mój skromny, literacki faworyt :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej książki i szukam od dawna, ale w żadnej bibliotece (do której mam dostęp) nie ma.
  Witam wśród blogów o książkach i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń