wtorek, 27 stycznia 2009Marlee Matin "Głucha jesteś?"


Chwilowo mój blog robi się monotematyczy ale jest to tylko zbieg okoliczności. Jeszcze jedna książka poruszająca temat głuchoty. Tym razem „Głucha jesteś?” Marlee Matin – pierwszej głuchej aktorki, która dostała Oskara (za rolę w „Dzieciach gorszego Boga”). Ta powieść dla młodzieży to podobno literacki debiut, nie sądziłąm jednak, że tak bardzo poruszający i udany. Kolejna książka o wielkiej przyjaźni i tolerancji. Do miasta głuchej, dziewięcioletniej Megan sprowadza się Cindy. Mimo utrudnionej komunikacji zaprzyjaźniają się ze sobą a Megan uczy Cindy migowego. Wyjeżdżają razem na obóz, gdzie Megan poznaje głuchą jak ona dziewczynkę i odrzuca słyszącą przyjaciółkę. Ot, zupełnie schematyczna powieść dla dziewcząt, z morałem o prawdziwej przyjaźni…
Jest tu jednak fragment gdy opiekunka obozu prosi dzieci mieszkające w poszczególnych domach o ułożenie piosenki. Megan wraz ze współlokatorkami układają piosenkę, którą potem prezentują przed obozowiczami:
„Po chwili klaskała już cała sala. Nawet opiekunowie przyłączyli się do zabawy. Wtedy dziewczynki rozpoczęły swoją piosenkę. (…) Lecz tym co wywołało największy aplauz publiczności (…) był fakt, że Megan i Lizzie nie tylko śpiewały ale też jednocześnie pokazywały na migi słowa piosenki. Nikt ze zgromadzonych w głównym pawilonie nie widział dotąd takiego pokazu języka migowego. (…) Metan i Lizzie migały i literowały, podczas gdy pozostałe dziewczynki śpiewały.(…) Domek kończył swoją piosenkę, cała sala skakała i wiwatowała.” Oczywiście potem dzieci z obozu koniecznie chciały się nauczyć migowego. Warto przeczytać tą książeczkę dla tej jednej, fenomenalnej sceny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz