poniedziałek, 2 lutego 2009


Michek Piquemal „Bajki filozoficzne”

Kolejna książka przeczytana „pomiędzy”-
w autobusach i innych dziwnych miejscach.
Seria książek „Cała Polska czyta dzieciom” to był wspaniały pomysł. Ślicznie zaprojektowane okładki, lekkie książki z dużą czcionką i przede wszystkim ciekawe tytuły!
Bajki filozoficzne to zbór bardzo krótkich, jednostronicowych tekstów zaczerpniętych z mniej lub bardziej znanych filozofii, religii i kultur. Każda opatrzona jest umieszczonymi pod tytułem „slowami kluczowymi” bajki, zebranymi dodatkowo w formie indeksu. Każda bajka zaopatrzona jest także w komentarz „w pracowni filozofa”. „Filozof” analizuje tu w kilku słowach problematykę i każe nam odpowiedzieć na trudne i często „niewygodne” pytania.
Wspaniała, poruszająca lektura dla osób w każdym wieku. Myślę, że każda z bajek (wraz z komentarzem) może być wykorzystana w scenariuszach lekcji (nie tylko polskiego) na każdym poziomie szkolnictwa ale też na zajęciach terapeutycznych i wielu innych. Naprawdę polecam!
Ulubiona bajka(takze ze względu na budowę, uwielbiam symetrię w tekstach literackich!):
"Żył kiedyś człowiek bardzo bogaty. Żył kiedyś człowiek bardzo biedny. Każdy z nich miał syna, a żyli po przeciwnej stronie wielkiego wzgórza.
Pewnego dnia bogacz wyprowadził swego syna na szczyt wzgórza i ogarniając krajobraz obszernym ruchem ręki, tak do niego powiedział:
-Popatrz, wszystko to wkrótce będzie towje!
W tej samej chwili biedak wyprowadził swego syna na szczyt wzgórza po przeciwnej stronie i w blasku wschodzącego słońca oświetlającego równinę, powiedział do niego z prostotą:
-Popatrz!"

1 komentarz:

  1. Akurat Piquemal w moje ręce "nie wpadł" - ale większość z serii "Cała Polska..." zajmuje ważne miejsce na półce. Aż się nie mogę doczekać chwili, gdy mojemu synkowi zacznę czytać książki.

    OdpowiedzUsuń