niedziela, 10 maja 2009

Oskar Wilde "Szczęśliwy książe i inne opowiadania"


Baśnie Wilde’a towarzyszyły mi ostatnio przed snem jak najpiękniejsza kołysanka. Wspaniałe, mądre teksty.
Oczywiście jak na bajki przystał, dużo w nich takiego sztampowego, typowego obrazowania: np. w opisach postaci: syrenka „Ciało miała jak biała kość słoniowa, a ogon ze srebra i pereł.(…) jak muszle były jej uszka, a usteczka jak korale”, typowych bajkowych postaci (np. słowik, młynarz, karzełek) oraz typowa dla bajek powtarzalność sekwencji zbliżająca je to tworów ludowych. Ale czy to źle? Czy nie tego właśnie oczekujemy od baśni i czy nie do tego nas przyzwyczaiły?
Z wyjątkiem kilku dłużyzn (np. zbyt szczegółowy opis popisów na arenie podczas urodzin infantki czy opis podróży duszy rybaka – zupełnie nic nie wnoszące, no może setki niezrozumiałych dziś już nazw ozdób, kamieni i innych ale to Wilde’owi wybaczamy bo był dandysem rozmiłowanym w takich błyskotkach) to naprawdę pięknie spuentowane opowiadania. Nie będę przytaczać treści wszystkich, pozbawię bowiem innych przyjemności z tej wieczornej kołysanki - wspomnę tylko o baśni, która najbardziej mnie zaskoczyła. „Rybak i jego dusza” – historia miłości rybaka do złapanej w sieć syreny. Wydawać by się mogło – kolejna poromantyczna wersja historii. Ale tu trochę odwrócenie stereotypu. Rybak wyrzeka się duszy dla syreny i jest z nią szczęśliwy. Ani mądrość, ani bogactwo ani brak duszy nie są w stanie ich rozłączyć. Ta bajka to z pewnością bardzo głęboko osadzona w filozofii dyskusja o wartościach, ale też o antynomii pogaństwo-chrześcijaństwo, światach realnych i światach bajkowych, światach ludzkich i pozaludzkich. Zakończenie zmusza do refleksji. Przeczytajcie sami.

Ulubiony cytat
„Światem jest to miejsce, które się pokochało” – czyż to nie jest tak, że światem swoim czynimy oswojoną przez nas rzeczywistość domu, ulicy, miasta? Fajne słowa.

2 komentarze:

 1. While I surf blog , i found a all new trick in http://pic-memory.blogspot.com/

  Vistor can comment and EMBED VIDEO YOUTUBE , IMAGE. Showed Immediately!
  EX : View Source.
  http://pic-memory.blogspot.com/2009/02/photos-women-latin-asian-pictu...(add photos and videos to Blogspot comments).
  Written it very smart!
  I wonder how they do it ? Anyone know about this , please tell me :D
  (sr for my bad english ^_^)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szukam nietuzinkowych ludzi, którzy lubią czytać i pisać bajki, wiersze, lub opowiadania dla dzieci.
  www.bajkownia.org Chętnie opublikujemy Twoje bajki i wiersze dla dzieci na witrynie.

  Bajkownia to prawdziwa Fabryka Bajek. Każdy może napisać bajkę dla dzieci i opublikować ją na naszej witrynie. To najprostszy sposób by dotrzeć do małych i dużych czytelników. Bajkownia to także miejsce, w którym możemy czytać naszym pociechom bajki pozbawione przemocy :) Nie wahaj się ani chwili, podziel się z nami światem Twojej fantazji :)

  OdpowiedzUsuń