poniedziałek, 22 czerwca 2009

J.Gaare, O.Sjaastad "Harry Potter. Filozoficzny czarodziej"

Że cykl powieści Rowling jest ważnym tekstem kultury współczesnego świata to rzecz oczywista.
Autorzy dość obszernej rozprawki o znamiennym tytule i z kapitalną okładą polskiego wydania, podejmują próbę analizy powiązań książki z filozofią, psychologią, socjologią, etyką, mitologiami, religią, polityką – czyli w zasadzie z całym niematerialnym „dorobkiem” ludzkości.
Jest w tej książce straszliwy chaos, brakuje jednej, konsekwentnej metodologii ale też nie przesadzajmy, nie pretenduje ona do miana naukowej rozprawy, napisano ją zresztą tak, by korzyść z lektury mogły wyciągnąć zarówno osoby obeznane z filozofią jak ci, którzy nie są z nią za pan brat. Służy temu nie tylko przystępny język ale i krótkie wzmianki o najważniejszych osobistościach tej i pokrewnych dziedzin. Dużym plusem jest także umieszczanie jakby na marginesach książki mocno powiększoną w stosunku do tekstu właściwego czcionką cytatów korespondujących z treścią rozdziałów. Obok najważniejszych filozofów pojawiają się zresztą słowa…Dumbledora.
Dowiadujemy się więc m.in. że myślodsiewnia nawiązuje do metaforycznych modeli ludzkiej pamięci, że Bogin jest psychologiem (Freud by się uśmiał) pomagającym wejrzeć w ukryte lęki, a Ministerstwo Magii i badanie dopuszczalnej grubości denek kociołków przez Perciego to parodia biurokracji w Unii Europejskiej.
Ale nie tylko… autorzy wyjaśniają symbolikę wielu zjawisk, wymieniają i analizują wykorzystane przez Rowling archetypy, elementy biblijne a nawet systemy polityczne.
Dobra książka. Mimo że chaotyczna. Bardzo udana powtórka z filozofii czy też lekcja filozofii- jak komu pasuje.
Wskazując związki historii Harrego z kulturą śródziemnomorską, oddaje jej zasłużenie wysokie miejsce w literaturze dla dzieci i młodzieży. „ Lektura serii o Harrym Potterze to zadanie filozoficzne. To opowieść filozoficzna, podobnie jak cała dobra literatura Fantazy.”
Największą zaletą jest jednak OBIEKTYWNOŚĆ!!!! Autorzy „robią swoje” jakby poza całą wrzawą wokół cyklu.
Ulubiony cytat (z marginesów książki);
„I nie licz sów póki nie przylecą” Dumbledore

GORĄCO POLECAM!!!!!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz