niedziela, 20 grudnia 2009

ks. Kazimierz Sowa "Słownik Języka Boskiego"

Przyznam się szczerze, że nie lubię czytać wywiadów. Książkę poleciła mi jednak znajoma, tytuł zaintrygował i przeczytałam, i nie żałuję!
Na książkę składa się zapis rozmów przeprowadzonych przez ks. Kazimierza Sowę ze znanymi ludźmi mediów w programie o tym samym tytule, emitowanym w kanale Religia.tv. Programu nie oglądałam i choć do książki dołączona jest płyta – nie podjęłam próby konfrontacji tekstu zapisanego z tekstem mówionym, choć może skutek byłby ciekawy.
Lektura wartościowa, choć wcale nie łatwa, której - mimo niewielkich rozmiarów – poświęciłam kilka wieczorów. Dziewiętnastu rozmówców łączy obecność w mediach ale tak naprawdę są to ludzie w bardzo różnych bajek – co daje ciekawą różnorodność. Budowa książki jest też bardzo przemyślana. Każdemu rozmówcy przypisana jest jedna nadrzędna wartość, wokół której krąży rozmowa. Pytania zadawane rozmówco są przemyślane i niebanalne a odpowiedzi spokojne i dojrzałe. Najbardziej zadziwiła mnie Magdalena Stużyńska i jej piękne słowa o modlitwie. Oczywiście, nigdy nie wiadomo kiedy w przypadku osób publicznych kończy się szczerość a zaczyna gra pozorów ale generalnie po lekturze tych rozmów możemy sobie zdać sprawę z tego jak wielu stereotypom na temat ludzi mediów i gwiazd ulegamy.
Książka naprawdę warta polecenia i uwagi.
Ulubione cytaty:
Przemysław Babiarz: „Natomiast zdecydowane określenie kierunku życia i poglądów daje ulgę. Na początku jest dosyć trudno ale kiedy już to zrobimy, nagle cały świat się rozjaśnia.”
Robert Korzeniowski: „Wszystkie zawody są takimi momentami otrzeźwienia, które są potrzebne aby człowiek się zastanowił nad swoim życiem. Natomiast jeśli nie potrafisz wtedy ze sobą rozmawiać, nie masz tej wewnętrznej szczerości, przegrywasz.”
Marek Kamiński: „Życie nie polega jedynie na tym, żeby pracować, spać i robić tylko takie rzeczy, które nie są groźne i nie budzą w nas lęku, by było nam łatwo. Ono ma służyć czemuś większemu. Każdy z nas ma swój biegun.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz