sobota, 6 marca 2010

Jostein Gaarder "Przepowiednia Dżokera"

To już druga – po „Magicznej bibliotece Bibbi Bokken” – książka Gaardera, którą jestem po prostu zachwycona. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że czas na lekturę „Świata Zofii”.
Ale zacznę od tego, że choć książka jest wpisana w kanon literatury dziecięcej i młodzieżowej, ja bym jej dziecku nie poleciła, nawet takiemu z wyrobionymi nawykami czytelniczymi. Poleciłabym ją natomiast każdemu dorosłemu…
Fabuła powieści jest trudna i zawiła. Akcja książki dzieje się jakby dwutorowo – co graficznie wyodrębnione jest rodzajem czcionki. Główny bohater – chłopiec o imieniu Hans Thomas – jedzie ze swoim ojcem do Aten, odnaleźć matkę, która opuściła dawno temu rodzinę na rzecz kariery. Opis ich podróży, rozmowy z ojcem „filozofem” oraz bardzo „realny” problem dziecka (ojciec ciągle popija w przerwach i ma zadatki na alkoholika) przeplata się z historią zapisaną w maleńkiej książeczce, którą chłopiec dostał zapieczoną w bułeczce od pewnego piekarza i którą czyta po kryjomu. Losy opisane w książce i losy chłopca zaczynają być do siebie niepokojąco podobne aby w finale spleść się ze sobą zupełnie. Nawet nie próbuję podjąć się streszczenia bułeczkowej książeczki, bo historia w niej opisana jest tak skomplikowana i wydumana, że byłoby to niezmiernie trudne zadanie. Zdradzę tylko, że głównymi jej bohaterami są… ożywione karty do gry a towarzyszy jej wspaniała filozofia. Autor dostrzega uderzające podobieństwo między losem ludzkim a grą w karty. Świat jako gra w karty, świat jako czarodziejska sztuczka i ludzie, jako karty do gry, przypadkowo potasowane. No i Dżoker, jedyna karta nie pasująca do talii, bezpańska – jako człowiek odmieniec, który widzi więcej i ma większą świadomość swojego istnienia. Autor nawołuje do ciągłego, nieustannego zadziwienia tą czarodziejską sztuczką - światem. Naprawdę dobra książka. I wspaniała filozofia.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam Gaardera, a "Przepowiednię dżokera" zdecydowanie najbardziej. Polecam też "Maję" - jest adresowana do dorosłych, ale w jej fabułę jest wpleciona historia z "Przepowiedni dźokera".

    OdpowiedzUsuń