poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Margareta Stromstedt "Astrid LIndgren. Opowieść o życiu i twórczości"

Jeśli ktoś interesuje się historią literatury dla dzieci i jeśli Pippi była bohaterką dzieciństwa to nie powinien przechodzić obojętnie obok tego tytułu.

Ta biograficzna opowieść na początku trochę się wlecze – za dużo w niej cytatów i odniesień do książek nie przetłumaczonych na język polski a przez to polskiemu czytelnikowi nieznanych – to męczy. Ale potem nabiera tempa i lektura staje się fascynującą przygodą i powrotem do świata bajek z dzieciństwa. Autorka przedstawia nam niejako „kompleksowy” obraz twórczyni Pippi, tyleż znany co zadziwiający. Jedyne co można jej zarzucić to maniakalne doszukiwanie się wątków autobiograficznych w najmniejszych nawet skrawkach z powieści. Sztuczne to i naciągane. Książkę uzupełniają natomiast wypisy z notatek Astrid, mądre i stonowane. Lektura całości tych notatek mogłaby być wielce interesująca. Jest w tej opowieści dużo faktów z historii literatury, tło społeczno-kulturowe nakreślone jest rzetelnie i wyczerpująco.

Bardzo owocna lektura. Pozwoliła mi nie tylko przyjrzeć się wspaniałej autorce, ale pięknie zilustrowała zjawiska w powojennej literaturze dla dzieci. Poza tym dużo w tej książce optymizmu, aż się serducho cieszy po lekturze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz