sobota, 6 listopada 2010

Wiktor Frantz "Książek powijanie"

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam książki o książkach – a im starsze i bardziej gawędziarkie, tym lepiej. I oto znalazłam kolejną perełkę. Jej autor niby zapewnia, że będzie ona dotyczyła jego wieloletniej pracy wydawniczej ale w praktyce jest to wielkie książkowe silva rerum. Czego tu nie ma! Autor porządkuje (przynajmniej pozornie) wiedzę o książce w podrozdziałach: pióro, tytuł, słowo, litera, pędzel, chochlik, sztuka, półka i peregrynacje. Te słowa-hasła dają szeroki wachlarz książkowych tematów. Oprócz kawałka wiedzy roi się u od wspaniałych anegdot i przykładów, cytatów.  Najbardziej uśmiałam się – żeby nie powiedzieć  do łez – z rozdziału chochlik, w którym autor podał wiele powalających błędów drukarskich.
Książkę uzupełnia ciekawy i gdzieniegdzie humorystyczny materiał ilustracyjny. Autor stosuje kwiecisty, gawędziarski język, trochę może górnolotny, zdradzając emocjonalne podejście do tematu. A ja taki język lubię, bo wtedy wiem, że o książce opowiada mi pasjonat. Lubię też stare książki o książkach, bo zawsze czytam w nich o niejasnym przeczuciu co do przyszłości.:
„… jak Lem nie potrafi dziś przewidzieć, jak będzie wyglądać książka w następnym stuleciu, po roku 2000. Jedno jest pewne, że od dzisiejszej będzie się różnić o wiele więcej niż dzisiejsze, zalegające regały i półki, od starożytnych zwojów przechowywanych w dzbanach i krużach. Jak papier zastąpił papirus i pergamin, tak z kolei papier zostanie zastąpiony… przez co? Nie podejmuję się na to nawet w przybliżeniu odpowiedzieć, ale wiem, że to musi nieuchronnie nastąpić.” Zastanawiam się zawsze w czasie lektury podobnych rozważań jak ci autorzy poradziliby sobie z widmem całkowitego zwirtualizowania literatury…
No i jeszcze jedna informacja merytoryczna. W ostatnim rozdziale autor pisze o dziejach książek: „Alicja w krainie czarów” i „Robinson Cruzoe”. Wiele ciekawych informacji! W ogóle pozycja ta jest kopalnią informacji. Polecam nie tylko książkowym maniakom.
I jeszcze na koniec fragment z Mickiewicza, znaleziony w „Książek powijaniu”:
„Życie ludzkie jest kartą w środku książki: aby ją zrozumieć, trzeba wiedzieć, co było na kartkach poprzednich”.

5 komentarzy:

 1. Również lubię takie pozycję z cyklu "ksiązki o książkach". Pozdrawiam kolegę po fachu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również pozdrawiam i dodaję linka do ciekawego bloga!

  OdpowiedzUsuń
 3. A niech to, schowek mi puchnie. Bardzo lubię książki o książkach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam niedawno tę książkę, zaintrygowana powyższą recenzją właśnie.
  (Pozwoliłam sobie dodać blog do zakładek).
  :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Zwłaszcza dla bibliofili...

  OdpowiedzUsuń