piątek, 17 grudnia 2010

Mario Palarmo "Pinokio. Nie tylko bajka"

Ciekawe doświadczenie czytelnicze. Autorzy zestawiają konsekwentnie w każdym rozdziale najpierw odpowiedni fragment Biblii oraz fragment „Pinokia”, potem zaś omawiają oba fragmenty szukając analogii. Takim to sposobem następuje odczytanie tej najbardziej znanej bajki zupełnie na nowo i niejako „po chrześcijańsku”. Ciekawa lektura, czyta się ją dobrze nie tylko ze względu na tę swoistą rytmiczność, ale i na łatwy język i po prostu ciekawe ugryzienie tematu. Lubię książki, które poszerzają pola interpretacji utworu, mimo iż zawsze istnieje ryzyko nadinterpretacji. Tu zapewne też, ale analogie z Biblią wydają się rzeczywiście bardzo wyraźne. Polecam filologom.

2 komentarze:

  1. Witam, wiem że to nie właściwe miejsce a inaczej nie potrafię przekazać tej informacji. Właśnie zobaczyłam drugi tom Rabskiej na Allegro. Jest do kupienia za 18 zł - dzisiaj 21 grudzień 2010 pozdrawiam Wesołych Świąt. Mikołaj tzn... Święty Mikołaj

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam!
    Pięknie dziekuję za informację, rzeczywiście druga część Rabskiej jest nie do zdobycia w bibliotekach! Pozdrawiam świątecznie!

    OdpowiedzUsuń