sobota, 14 maja 2011

Adrian Frutiger "Człowiek i jego znaki"

„Człowiek i jego znaki” to potężna monografia znanego typografa. Jak wskazuje tytuł, Frutiger szczegółowo omawia wszystkie znaki „wyprodukowane” przez człowieka na przestrzeni dziejów. Od prehistorycznych obrazów na skałach, po współczesne piktogramy na urządzeniach elektronicznych. Autor koncentruje się na przejściach od realistycznych przedstawień danych przedmiotów i zjawisk do znaków konwencjonalnych, abstrakcyjnych.
W pierwszej części książki szczegółowo i wyczerpująco omawia m.in. podstawowe figury geometryczne oraz zależności w jakich występują. Ta część książki jest kopalnią wiedzy na temat psychologii kształtu – przydatnej w wielu dziedzinach wiedzy i sztuki. Drugi rozdział – najciekawszy dla mnie, to jasno i klarownie wyłożona historia pisma. Czyli odpowiedź na pytanie dlaczego kształty liter są takie jakie są. Trzecia część – najtrudniejsza w odbiorze – szczegółowo omawia różnorodne znaki (sygnatury, herby, flagi państwowe, znaki towarowe itp.). Szczególnie cenne są informacje o etymologii tych znaków.
Jednym słowem książka Frutigera to propozycja o szerokim zastosowaniu i szerokiej grupie czytelników – od grafików do polonistów (wszak bardzo wiele uwagi poświęca komunikacji).
Staranną i czytelną szatę graficzną uzupełnia przebogaty materiał ilustracyjny. Dobra robota edytorska.

1 komentarz: